Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK
Takaisin etusivulleEuroopanmestarit 1924-48

 

Ennen 2 maailmansotaa kilpaa ajaneet Euroopanmestarit.
 


 
Euroopanmestarit 
TT, (Road Racing) (1924-1937 ja 1947-1948)
luokat, merkit sekä muut palkintosijat
 
Guido Mentasti, Italia, Moto-Guzzi 1924

6 syyskuu 1924 
Milano, Monza, Italia
I. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. III. Grand-Prix Nations
-
250cc
1. Maurice van Geert Belgique Rush/Blackburne
2. Hugo Höbel (Autriche, Puch),
3. Rupert Karner (Autriche, Puch)...
350cc
1.Jimmie Simpson Gr.-Bretagne AJS
2. Isacco Mariani (Italie, Garelli),
3. Mario Saetti (Italie, Bianchi)...
500cc
1.Guido Mentasti Italie Moto-Guzzi
2. Erminio Visioli (Italie, Moto-Guzzi),
3. Tom Simister (G.-B., Norton)...
   
13 syyskuu 1925 
Milano, Monza, Italia
II. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. ou IV. Grand-Prix des Nations
-
175cc
1.Mario Vaga Italie Maffeis/Blackburne
2. Mario Cavedagna (Italie, 125 GD),
3. Umberto Faraglia (Italie, Puch)...
250cc
1. Jock Porter Gr.-Bretagne New Gerrard
2. Amedeo Ruggeri (Italie, Garanzini/JAP),
3. Miro Maffeis (Italie, Maffeis/Blackburne)...
350cc
1. Tazio Nuvolari Italie Bianchi
2. Miro Maffeis (Italie, Maffeis/Blackburne),
3. Eduardo Self (Italie, Bianchi)...
500cc
1. Comte Mario Revelli Italie GR/JAP
2. Pietro Ghersi (Italie, Moto-Guzzi),
3. Mario Saetti (Italie, Norton)...
       

 René Milhoux ja Team 1926 Belgia Ready/Blackburne
-
18 kesäkuu 1926 
Spa-Francorchamps, Belgia
III. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. ou VI. Grand-Prix de Belgique
175cc
1.René Milhoux Belgique Ready/Blackburne
2. Albert Beckers (Belgique, DKW).
250cc
1.Jock Porter Gr.-Bretagne New Gerrard
2. Geoff Davison (G.-B., New Imperial),
350cc
1. Frank Longman Gr.-Bretagne AJS
2. Otto Putz (Autriche, Sunbeam),
3. R. Demulder (Belgique, Indian)...
350cc
1. Jimmie Simpson Gr.-Bretagne AJS
2. Rupert Karner (Autriche, Sunbeam),
3. Stanley Woods (Irlande, Norton)...
    

3 heinäkuu 1927
Nürburg-Ring, Saksa
IV. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. ou III. Grand Prix d'Allemagne

175cc
1.Willy Henkelmann Allemagne DKW
2. Arthur Geiß (Allemagne, DKW),
3. Arthur Müller (Allemagne, DKW)...
250cc
1.Cecil Ashby Gr.-Bretagne OK-Supreme
2. Walfried Winkler (Allemagne, DKW),
3. Hugo Höbel (Autriche, Puch)...
350cc
1.Jimmie Simpson Gr.-Bretagne AJS
2. Frank Longman (G.-B., Velocette),
3. Franz Seider (Allemagne, Velocette)...
500cc
1.Graham Walker Gr.-Bretagne Sunbeam
2. Stanley Woods (Irlande, Norton),
3. Cecil Ashby (G.-B., Rudge)...
750cc
1.Josef Steltzer Allemagne BMW
2. Paul Köppen (Allemagne, BMW),
1000cc
1.Josef Giggenbach Allemagne Bayerland/JAP
2. Werner Huth (Allemagne, Harley-Davidson),
3. Heinz Kürten (Allemagne, Andrees)...
         
28, 29 heinäkuu 1928
Meyrin, Genève.Sveitsi
V. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. ou V. Grand-Prix de Suisse
-
125cc
1. Paul Lehmann Suisse Moser
2. W. Brehm (Suisse, Moser),
3. Omobono Tenni (Italie, GD).
175cc
1.Alfredo Panella Italie Ladetto-Blatto
2. Riccardo Brusi (Italie, Benelli),
3. Albert Sourdot (France, Monet-Goyon).
250cc
1. Cecil Ashby Gr.-Bretagne OK-Supreme
2. Jock Porter (G.-B., New Gerrard),
3. Orlindo Geisler (Suisse, Moto-Guzzi)...
350cc
1.Wal Handley Gr.-Bretagne Motosacoche
2. Jimmy Guthrie (G.-B., Norton),
3. Bruno Martinelli (Suisse, Motosacoche)...
500cc
1.Wal Handley Gr.-Bretagne AJS
2. Ernie Nott (G.-B., Rudge),
3. Graham Walker (G.-B., Rudge)...
Sidecars 350cc
1. Syd Crabtree + pass. Inconnu Gr.-Bretagne Excelsior
2. E. Pfister + passager inconnu (Suisse, Royal Enfield).
Sidecars 600cc
1.Edgar d'Eternod + pass. inc. Suisse Sunbeam
2. Ernie Nott + passager inconnu (G.-B., Rudge),
3. Hans Stärkle + Frau Cilly Stärkle (Suisse, Scott)...
Sidecars 1000cc
pas de pilote à l'arrivée

       

           Graham Walker GB Rudge 1929

20 lokakuu 1929
Granollers, Amettla, Espanja.
VI. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M.
-
175cc
1. Josef Klein Allemagne DKW
2. Riccardo Brusi (Italie, Benelli),
3. Albert Sourdot (France, Monet-Goyon)...
250cc
1. Frank Longman Gr.-Bretagne OK-Supreme
2. Mario Ghersi (Italie, Moto-Guzzi),
3. George Himing (G.-B., Zenith)...
350cc
1. Leo Davenport Gr.-Bretagne AJS
2. George Rowley (G.-B., AJS),
3. Fernando Aranda (Espagne, New Imperial)...
500cc
1. Percy Hunt Gr.-Bretagne Norton
2. Graham Walker (G.-B., Rudge),
3. Charlie Dodson (G.-B., Sunbeam)...
Sidecars 350cc
1.Freddie Hicks + pass. Inconnu Gr.-Bretagne Velocette
Sidecars 600cc
1. Dennis Mansell + pass. inc.Gr.-Bretagne Norton
2. Edgar d'Eternod + passager inconnu (Suisse, Scott),
3. Vicente Naure + passager inconnu (Espagne, Scott)...

   

Euroopanmestari Ernie Nott GB,(kuvassa Husqvarnalla 1934).

-

13 heinäkuu 1930 
Spa-Francorchamps Belgia
VII. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. ou X.
-
1. 175cc Yvan Goor Belgique DKW
2. Eric Fernihough (G.-B., Excelsior),
3. Alfred Bovy (Belgique, Bovy).
250cc
1. Syd Crabtree Gr.-Bretagne Excelsior
2. Ted Mellors (G.-B., AJS),
3. George Himing (G.-B., AJS)...
350cc
1. Ernie Nott Gr.-Bretagne Rudge
2. Arthur Simcock (Australie, New Imperial),
3. Syd Gleave (G.-B., SGS/JAP)...
500cc
1.Henry Tyrell-Smith Irlande Rudge
2. Graham Walker (G.-B., Rudge),
3. Johnny Duncan (G.-B., Raleigh)...
      

 
Eric Fernihough Gr.-Bretagne Excelsior

 

28 kesäkuu 1931 
Autodrome de Linas-Montlhéry, Ranska
VIII. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. ou XII. Grand-Prix de L'U.M.F.
-
175cc
1. Eric Fernihough Gr.-Bretagne Excelsior
2. Yvan Goor (Belgique, DKW).
3. Ei muita maaliin
250cc
1.Graham Walker Gr.-Bretagne Rudge
2. Paddy Johnston (Irlande, Moto-Guzzi),
3. G. Boudin (G.-B.-Jersey, CTS).
350cc
1. Ernie Nott Gr.-Bretagne Rudge
2. Stanley Woods (Irlande, Norton),
3. Fernand Renier (Belgique, Velocette)...
500cc
1. Percy Hunt Gr.-Bretagne Norton
2. Arthur Simcock (Australie, OK-Supreme),
3. Jimmy Guthrie (G.-B., Norton)...
 

Percy Hunt GB Norton, Stanley Woods Irlanti Norton, Jimmie Simpson GB Norton
-

17 huhtikuu 1932 
de Littorio, Rome, Italia

IX. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. ou XI. Grand-Prix des Nations

-
175cc
1.Carlo Baschieri Italie Benelli
2. Tonino Benelli (Italie, Benelli),
3. Amedeo Tigli (Italie, MM)...
250cc
1. Riccardo Brusi Italie Moto-Guzzi
2. Arrigo Cimatti (Italie, Moto-Guzzi),
3. Virginio Fieschi (Italie, Miller/Python)
350cc
1. Louis Jeannin France Jonghi
2. Guglielmo Sandri (Italie, Rudge),
3. Fernand Renier (Belgique, Jonghi)
500cc
1. Piero Taruffi Italie Norton
2. Fernando Aranda (Espagne, Rudge),
3. Beppe Mantovani (Italie, Miller).


                   Louis Jeannin Ranska Jonghi

Jonghi Ranska 1931-1956 suunnittelija oli Italialainen Giuseppe Remondini ,Ensimmäinen malli esiteltiin 1933 menestyivät kilparadoilla mainiosti.Näillä rikottiin monia pitkän matkan ennätyksiä Montlheryn kilparadalla.Tunnettuja kilpa-ajajia Jeannin, Perrin, Renier ja kuuluisa Georges Monneret.1935 Jonghi ja Prester tehtaat sulautuivat yhteen.
    
-


Euroopan mestari Gunnar Kalen Ruotsi (keskellä)1933, Husqvarna

3 syyskuu 1933 
Saxtorp IV.
Grand-Prix Ruotsi
X. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M.
250cc
1.Charlie Dodson Gr.-Bretagne New Imperial
2. Rolf Gülich (Suède, Moto-Guzzi),
3. Leo Davenport (G.-B, Excelsior)...
(Ted Mellors, disqualifié )
350cc
1. Jimmie Simpson Gr.-Bretagne Norton
2. Jimmy Guthrie (G.-B., Norton),
3. Rudolf Jönsson (Suède, Husqvarna)...
500cc
1.Gunnar Kalén Suède Husqvarna
2.Pol Demeuter (Belgique, FN),
3. Yngve Ericsson (Suède, Husqvarna)...
      
23 kesäkuu 1934 
van Drenthe, Assen, Hollanti
XI. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. ou X. Dutch TT
-
.175cc
1.Yvan Goor Belgique Benelli
2. "Dickwell" (Belgique, Barbé/JAP),
3. Maurice van Geert (Belgique, Rush/Blackburne).
250cc
1. Walfried Winkler Allemagne DKW
2.Les Archer (G.-B., New Imperial),
3. Arthur Geiß (Allemagne, DKW)...
350cc
1. Jimmie Simpson Gr.-Bretagne Norton
2. Walter Rusk (Irlande du Nord, Velocette),
3. Alec Mitchell (G.-B., Velocette)...
500cc
1. Pol Demeuter Belgique FN
2. "Noir" (Belgique, FN),
3. Arie van der Pluym (Pays-Bas, Husqvarna)...
 
Jimmy Guthrie Gr.-Bretagne Norton
               

24 elokuu 1935 
Clady, Belfast, Pohjois-Irlanti
XII. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M. ou XIV. Ulster Grand Prix
250cc
1.Arthur Geiß Allemagne DKW
2. Bob Foster (G.-B., New Imperial),
3. Gordon Burney (Irlande, Moto-Guzzi)...
350cc
1.Wal Handley Gr.-Bretagne Velocette
2. Ernie Thomas (G.-B., Velocette),
3. Johnny Duncan (G.-B., Norton)...
500cc
1.Jimmy Guthrie Gr.-Bretagne Norton
2. René Milhoux (Belgique, FN),
3. Arthur Tyler (G.-B., Velocette)...
 

      Henry Tyrell-Smith Irlanti, kuvassa Rudgella
-
5 heinäkuu 1936 
XI. Grand Prix Saksa Hohenstein-Ernstthal
XIII. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M.
175cc
Titre non attribué, pas de concurrent au départ.
250cc
1.Henry Tyrell-Smith Irlande Excelsior
2. Ewald Kluge (Allemagne, DKW),
3. Bernhard Port (Allemagne, Rudge)...
350cc
1. Freddie Frith Gr.-Bretagne Norton
2. Oskar Steinbach (Allemagne, NSU),
3. Heiner Fleischmann (Allemagne, NSU).
500cc
1. Jimmy Guthrie Gr.-Bretagne Norton
2. Hermann-Paul Müller (Allemagne, DKW),
3. John "Crasher" White (G.-B., Norton).
 

                                      Ewald Kluge Saksa DKW 1937
-
3, 4 heinäkuu 1937 
Sveitsi Bremgarten, Berne
.
XIII. Grand-Prix de XIV. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M.
250cc
1.Omobono Tenni Italie Moto-Guzzi
2. Nello Pagani (Italie, Moto-Guzzi),
3. Ewald Kluge (Allemagne, DKW)...
350cc
1. Jimmy Guthrie Gr.-Bretagne Norton
2. Freddie Frith (Gr.-Bretagne, Norton),
3. Ernie Thomas (Gr.-Bretagne, Velocette)...
500cc
1.Jimmy Guthrie Gr.-Bretagne Norton
2. Freddie Frith (Gr.-Bretagne, Norton),
3. Omobono Tenni (Italie, Moto-Guzzi).
Sidecars 600cc
1.Karl Braun + Ernst Badsching Allemagne DKW
2. Ferdinand Aubert + Rudi Grob (Suisse, Norton),
3. Max Hunziker + passager inconnu (Suisse, Norton)...
Sidecars 600cc
1. Hans Schumann + Julius Beer Allemagne DKW
2. Hans Kahrmann + Heinrich Eder (Allemagne, DKW),
3. Paul Weyres + . Barths (Allemagne, Harley-Davidson)...
 
"Grand-Prix d'Europe" Ei järjestetty GP 1938 Saksa ja GP Belgia 1939.
--------------------------------------------------------------------------------
 
7-8 kesäkuu 1947 
Grand-Prix de Suisse Bremgarten, Berne.
XVII. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M.
250cc
1.Bruno Francisci Italie Moto-Guzzi
2. Ferdinandino Balzarotti (Italie, Moto-Guzzi),
3. Fergus Anderson (Gr.-Bretagne, Moto-Guzzi)...
350cc
1.Fergus Anderson Gr.-Bretagne Velocette
2. Charles Beischer (Gr.-Bretagne, Norton),
3. Georges Cordey (Suisse, Norton)...
500cc
1.Omobono Tenni Italie Moto-Guzzi
2. Ferdinandino Balzarotti (Italie, Moto-Guzzi),
3. Fergus Anderson (Gr.-Bretagne, Norton)...
Sidecars 600cc
1.Luigi Cavanna + . Cavanna Italie Moto-Guzzi
2. Hans Haldemann + passager inconnu (Suisse, Norton),
3. Hans Stärkle + passager inconnu (Suisse, NSU)...
 
Italialainen Jader Ruggeri menehtyi.
 

Syyskuu 1948 
Circuit de Clady, Belfast, Irlande du Nord
Ulster Grand Prix XVIII. Grand-Prix d'Europe F.I.C.M.
250cc
1.Maurice Cann Gr.-Bretagne Moto-Guzzi
2. Jock McCredie (Irlande du Nord, Excelsior),
3. Harold Kirby (Irlande du Nord, Excelsior)...
350cc
1.Freddie Frith Gr.-Bretagne Velocette
2. Ken Bills (Gr.-Bretagne, Velocette),
3. Frank Fry (Gr.-Bretagne, Velocette)...
500cc
1.Enrico Lorenzetti Italie Moto-Guzzi
2. Johnny Lockett (Gr.-Bretagne, Norton),
3. Les Graham (Gr.-Bretagne, AJS)...
 
 
         Freddie Frith GB kuvassa Nortonilla -47

SIVUSTOJA













Moottoripyörän ääni sivulla on 1961 mallin 2 syl.


"On niin hapokasta niin hapokasta ei pysty"

1932
©2017 Euroopanmestarit 1924-48 // riutat - suntuubi.com