Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK
Takaisin etusivulleRR(TT) Mailmanmestarit 1949-02

RR (TT) Mailmanmestarit 1949-2002 kaikki luokat



350cc luokan ensimmäinen titteli vuonna1949  Freddie Frith (GB)



50ccm von 1962-1983

 
1962  Ernst Degner (D), Suzuki, 
1963  Hugh Anderson (NZ), Suzuki, 2W
1964  Hugh Anderson (NZ), Suzuki
1965  Ralph Bryans (GB), Honda
1966  Hans G. Anscheidt (D), Suzuki, 3W
1967  Hans G. Anscheidt (D), Suzuki
1968  Hans G. Anscheidt (D), Suzuki
1969  Angel Nieto (E), Derbi, 6W
1970  Angel Nieto (E), Derbi, 
1971  Jan de Vries (NL), Kreidler, 2W
1972  Angel Nieto (E), Derbi, 
1973  Jan de Vries (NL), Kreidler
1974  Henk van Kessel (NL), Kreidler
1975  Angel Nieto (E), Kreidler, 
1976  Angel Nieto (E), Bultaco, 
1977  Angel Nieto (E), Bultaco, 
1978  Ricardo Tormo (E), Bultaco, 2W
1979  Eugenio Lazzarini (I), Kreidler, 2W
1980  Eugenio Lazzarini (I), Kreidler
1981  Ricardo Tormo (E), Bultaco
1982  Stefan Dörflinger (CH), Kreidler, 2W
1983  Stefan Dörflinger (CH), Kreidler


80ccm von 1984-1989
 
1984 Stef. Dörflinger (CH), Zündapp, 2W
1985 Stefan Dörflinger (CH), Krauser
1986 Jorge Martinez (E), Derbi, 3W
1987 Jorge Martinez (E), Derbi
1988 Jorge Martinez (E), Derbi
1989 Manuel Herreros (E), Derbi


125ccm von 1949-2003
 
1949  Nello Pagani (I), Mondial
1950  Bruno Ruffo (I), Mondial
1951  Carlo Ubbiali (I), Mondial, 6W
1952  Cecil Sandford (GB), MV Agusta
1953  Werner Haas (D), NSU
1954  Rupert Hollaus (A), NSU
1955  Carlo Ubbiali (I), MV Agusta
1956  Carlo Ubbiali (I), MV Agusta
1957  Tarquinio Provini (I), Mondial
1958  Carlo Ubbiali (I), MV Agusta
1959  Carlo Ubbiali (I), MV Agusta
1960  Carlo Ubbiali (I), MV Agusta
1961  Tom Philis (AUS), Honda
1962  Luigi Taveri (CH), Honda, 3W
1963 Hugh Anderson (NZ), Suzuki, 2W
1964  Luigi Taveri (CH), Honda, 2W
1965  Hugh Anderson (NZ), Suzuki
1966  Luigi Taveri (CH), Honda 
1967  Bil Ivy (GB), Yamaha
1968  Phil Read (GB), Yamaha
1969  Dave Simmonds (GB), Kawasaki
1970  Dieter Braun (D), Suzuki
1971  Angel Nieto (E), Derbi, 7W
1972  Angel Nieto (E), Derbi
1973  Kent Andersson (S), Yamaha, 2W
1974  Kent Andersson (S), Yamaha
1975  Pierpaolo Bianchi (I), Morbidelli, 4W
1976  Pierpaolo Bianchi (I), Morbidelli
1977  Eugenio Lazzarini (I), Morbidelli
1978  Pierpaolo Bianchi (I), Morbidelli
1979  Angel Nieto (E), Minarelli
1980  Pierpaolo Bianchi (I), Morbidelli
1981  Angel Nieto (E), Minarelli
1982  Angel Nieto (E), Garelli
1983  Angel Nieto (E), Garelli
1984  Angel Nieto (E), Garelli
1985  Fausto Gresini (I), Garelli, 2W
1986  Luca Cadalora (I), Garelli
1987  Fausto Gresini (I), Garelli
1988  Jorge Martinez (E), Derbi
1989  Alex Crivillé (E), JJ-Cobas
1990  Loris Capirossi (I), Honda, 2W
1991  Loris Capirossi (I), Honda
1992  Alessandro Gramigni (I), Aprilia
1993  Dirk Raudies (D), Honda
1994  Kazuto Sakata (J), Aprilia
1995  Haruchika Aoki (J), Honda, 2W
1996  Haruchika Aoki (J), Honda
1997  Valentino Rossi (I), Aprilia
1998  Kazuto Sakata (J), Aprilia
1999  Emilio Alzamora (E), Honda
2000  Roberto Locatelli (I), Aprilia
2001  Manuel Poggieli (SM), Gilera
2002  Arnaud Vincent (F), Aprilia

250ccm von 1949-2003
 
1949  Bruno Ruffo (I), Moto-Guzzi
1950  Dario Ambrosini (I), Benelli
1951  Bruno Ruffo (I), Moto-Guzzi
1952  Enrico Lorenzetti (I), Motto-Guzzi
1953  Werner Haas (D), NSU
1954  Werner Haas (D), NSU
1955  H.P. Müller (D), NSU
1956  Carlo Ubbiali (I), MV Agusta, 3W
1957  Cecil Sandford (GB), Mondial
1958  Tarquinio Provini (I), MV Agusta
1959  Carlo Ubbiali (I), MV Agusta
1960  Carlo Ubbiali (I), MV Agusta
1961  Mike Hailwood (GB), Honda, 3W
1962  Jim Redman (SR), Honda, 2W
1963  Jim Redman (SR), Honda
1964  Phil Read (GB), Yamaha, 4W
1965  Phil Read (GB), Yamaha
1966  Mike Hailwood (GB), Honda, 2W
1967  Mike Hailwood (GB), Honda
1968  Phil Read (GB), Yamaha
1969  Kell Carruthers (AUS), Benelli
1970  Rod Gould (GB), Yamaha
1971  Phil Read (GB), Yamaha
1972  Jarno Saarinen (FIN), Yamaha
1973  Dieter Braun (D), Yamaha
1974  Walter Villa (I), Harley-Davidson 3W
1975  Walter Villa (I), Harley-Davidson
1976  Walter Villa (I), Harley-Davidson
1977  Mario Lega (I), Morbidelli
1978  Kork Ballington (ZA), Kawasaki, 2W
1979  Kork Ballington (ZA), Kawasaki
1980  Toni Mang (D), Kawasaki, 2W
1981  Toni Mang (D), Kawasaki
1982  Jean-L. Tournadre (F), Yamaha
1983  Carlos Lavado (YV), Yamaha, 2W
1984  Christian Sarron (F), Yamaha
1985  Freddie Spencer (USA), Honda
1986  Carlos Lavado (YV), Yamaha
1987  Toni Mang (D), Honda
1988  Sito Pons (E), Honda, 2W
1989  Sito Pons (E), Honda
1990  John Kocinski (USA), Yamaha
1991  Luca Cadalora (I), Honda, 2W
1992  Luca Cadalora (I), Honda
1993  Tetsuya Harada (J), Yamaha
1994  Max Biaggi (I), Aprilia, 4W
1995  Max Biaggi (I), Aprilia
1996  Max Biaggi (I), Aprilia
1997  Max Biaggi (I), Honda
1998  Loris Capirossi (I), Aprilia
1999  Valentino Rossi (I), Aprilia
2000  Olivier Jacque (F), Yamaha
2001  Daijiro Katoh (J), Honda
2002  Marco Melandri (I), Aprilia


350ccm von 1949-2003
 
1949  Freddie Frith (GB), Velocette
1950  Bob Foster (GB), Velocette
1951  Geoff Duke (GB), Norton, 2W
1952  Geoff Duke (GB), Norton
1953  Fergus Anderson (GB),MotoGuzzi 2W
1954  Fergus Anderson (GB), Moto-Guzzi
1955  Bill Lomas (GB), Moto-Guzzi, 2W
1956  Bill Lomas (GB), Moto-Guzzi
1957  Keith Campbell (GB), Moto-Guzzi
1958  John Surtees (GB), MV Agusta, 3W
1959  John Surtees (GB), MV Agusta 
1960  John Surtees (GB), MV Agusta
1961  Gary Hocking (SR), MV Agusta
1962  Jim Redman (SR), Honda, 4W
1963  Jim Redman (SR), Honda
1964  Jim Redman (SR), Honda
1965  Jim Redman (SR), Honda
1966  Mike Hailwood (GB), Honda, 2W
1967  Mike Hailwood (GB), Honda
1968  Giacomo Agostini (I), MV Agusta 7W
1969  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1970  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1971  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1972  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1973  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1974  Giacomo Agostini (I), Yamaha
1975  Johnny Cecotto (YV), Yamaha
1976  Walter Villa (I), Harley-Davidson
1977  Katazumi Katayma (J), Yamaha
1978  Kork Ballington (ZA), Kawasaki, 2W
1979  Kork Ballington (ZA), Kawasaki
1980  Jon Ekerold (ZA), Yamaha
1981  Toni Mang (D), Kawasaki, 2W
1982  Toni Mang (D), Kawasaki


500ccm von 1949-2003
 
1949  Leslie Graham (GB), AJS
1950  Umberto Masetti (I), Gilera, 2W
1951  Geoff Duke (GB), Norton, 4W
1952  Umberto Masetti (I), Gilera
1953  Geoff Duke (GB), Gilera
1954  Geoff Duke (GB), Gilera
1955  Geoff Duke (GB), Gilera
1956  John Surtees (GB), MV Agusta, 4W
1957  Libero Liberati (I), Gilera
1958  John Surtees (GB), MV Agusta
1959  John Surtees (GB), MV Agusta
1960  John Surtees (GB), MV Agusta
1961  Gary Hocking (SR), MV Agusta, 4W
1962  Mike Hailwood (GB), MV Agusta
1963  Mike Hailwood (GB), MV Agusta
1964  Mike Hailwood (GB), MV Agusta
1965  Mike Hailwood (GB), MV Agusta
1966  Giacomo Agostini (I),MV Agusta 7W
1967  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1968  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1969  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1970  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1971  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1972  Giacomo Agostini (I), MV Agusta
1973  Phil Read (GB), MV Agusta, 2W
1974  Phil Read (GB), MV Agusta
1975  Giacomo Agostini (I), Yamaha
1976  Barry Sheene (GB), Suzuki, 2W
1977  Barry Sheene (GB), Suzuki
1978  Kenny Roberts (USA), Yamaha, 3W
1979  Kenny Roberts (USA), Yamaha
1980  Kenny Roberts (USA), Yamaha
1981  Marco Luchinelli (I), Suzuki
1982  Franco Uncini (I), Suzuki
1983  Freddy Spencer (USA), Honda, 2W
1984  Eddie Lawson (USA), Yamaha, 4W
1985  Freddy Spencer (USA), Honda
1986  Eddie Lawson (USA), Yamaha
1987  Wayne Gardner (AUS), Honda
1988  Eddie Lawson (USA), Yamaha
1989  Eddie Lawson (USA), Honda
1990  Wayne Rainey (USA), Yamaha, 3W
1991  Wayne Rainey (USA), Yamaha
1992  Wayne Rainey (USA), Yamaha
1993  Kevin Schwantz (USA), Suzuki
1994  Michael Doohan (AUS), Honda, 5W
1995  Michael Doohan (AUS), Honda
1996  Michael Doohan (AUS), Honda
1997  Michael Doohan (AUS), Honda
1998  Michael Doohan (AUS), Honda
1999  Alex Crivillé (E), Honda
2000  Kenny Roberts (USA), Suzuki
2001  Valentino Rossi (I), Honda, 2W
2002  Valentino Rossi (I), Honda

Seitenwagen / Side-Cars Sivuvaunut
 
1954  Wilhelm Noll (D), Fritz Cron (D), BMW, 2W
1955  Willi Faust (D), Karl Remmert (D), BMW
1956  Wilhelm Noll (D), Fritz Cron (D), BMW
1957  Fritz Hillebrand (D), Manfred Grünwald (D), BMW
1958  Walter Schneider (D), Hans Strauss (D), BMW, 2W
1959  Walter Schneider (D), Hans Strauss (D), BMW
1960  Helmut Fath (D), Alfred Wohlgemuth (D), BMW, 2W
1961  Max Deubel (D), Emil Hörner (D), BMW, 4W
1962  Max Deubel (D), Emil Hörner (D), BMW
1963  Max Deubel (D), Emil Hörner (D), BMW
1964  Max Deubel (D), Emil Hörner (D), BMW
1965  Fritz Scheidegger (CH), John Robinson (GB), BMW
1966  Fritz Scheidegger (CH), John Robinson (GB), BMW
1967  Klaus Enders (D), Ralf Engelhardt (D), BMW, 6W
1968  Helmut Fath (D), Wolfgang Kalauch (D), URS
1969  Klaus Enders (D), Ralf Engelhardt (D), BMW
1970  Klaus Enders (D), Wolfgang Kalauch (D), BMW
1971  Horst Owesle (D), Peter Rutterford (GB), Münch
1972  Klaus Enders (D), Ralf Engelhardt (D), BMW
1973  Klaus Enders (D), Ralf Engelhardt (D), BMW
1974  Klaus Enders (D), Ralf Engelhardt (D), Busch-BMW
1975  Rolf Steinhausen (D), Josef Huber (D), Busch-König, 2W
1976  Rolf Steinhausen (D), Josef Huber (D), Busch-König
1977  Georg O'Dell (GB), K.Arthur/C.Holland, Seymaz-Yamaha
1978  Rolf Biland (CH), Kenny Williams (GB), BEO-Yamaha
1979  Rolf Biland, Kurt Waltisberg (CH), Schmid-Yamaha
1980  Jock Taylor (GB), Bengt Johansson (S) Windle-Yamaha
1981  Rolf Biland, Kurt Waltisberg (CH), LCR-Yamaha
1982  Werner Schwärzel (D), Andreas Huber (D), Seymaz-Yamaha
1983  Rolf Biland, Kurt Waltisberg (CH), LCR-Yamaha
1984  Egbert Streuer (NL), Bernd Schnieders (NL), LCR-Yamaha
1985  Egbert Streuer (NL), Bernd Schnieders (NL), LCR-Yamaha
1986  Egbert Streuer (NL), Bernd Schnieders (NL), LCR-Yamaha
1987  Steve Webster (GB), Tony Hewitt (GB), LCR-Krauser
1988  Steve Webster (GB), Tony Hewitt (GB), LCR-Krauser
1989  Steve Webster (GB), Tony Hewitt (GB), LCR-Krauser
1990  Alain Michel (F), Simon Birchall (GB), LCR-Krauser
1991  Steve Webster (GB), Gavin Simmons (GB), LCR-Krauser
1992  Rolf Biland, Kurt Waltisberg (CH), LCR-Yamaha
1993  Rolf Biland, Kurt Waltisberg (CH), LCR-Krauser
1994  Rolf Biland, Kurt Waltisberg (CH), LCR-Swissauto
1995  Darren Dixon (GB), Andy Hethrington (GB), Windle-ADM
1995  Darren Dixon (GB), Andy Hethrington (GB), Windle-ADM

Ääni sivulla:BSA Qutfit-62


Kuva Maailmanmestari, Hugh Andersson (NZ).

TT Maailmanmestarit 1949-63
(uran aloitusvuosi-lopetusvuosi).

  1. 1949 - 1950: Freddie Frith  
  2. 1949 - 1951: Bob Foster  
  3. 1949 - 1951: Dario Ambrosini  
  4. 1949 - 1952: Bruno Ruffo  
  5. 1949 - 1953: Leslie Graham  
  6. 1949 - 1954: Fergus Anderson  
  7. 1949 - 1955: Nello Pagini  
  8. 1949 - 1957: Enrico Lorenzetti  
  9. 1949 - 1960: Carlo Ubbiali  
  10. 1949 -1962: Umberto Masetti  
  11.  1950 -1956: Bill Lomas  
  12.  1950 -1957: Cecyl Sandford  
  13.  1950 -1959: Geoff Duke  
  14.  1952 -1954: Rupert Hollaus  
  15.  1952 -1954: Werner Haas  
  16.  1952 -1955: Hermann-Paul Müller  
  17.  1953 -1976: Phil Read  
  18.  1953 -1989: Luigi Taveri  
  19.  1954 -1958: Keith Campbell  
  20.  1954 -1966: Tarquino Provini  
  21.  1955 -1959: Libero Liberati  
  22.  1956 -1966: Ernst Degner  
  23.  1958 -1962: Gary Hocking  
  24.  1958 -1969: Mike Hailwood  
  25.  1959 -1962: Tom Phillis  
  26.  1959 -1966: Jim Redman  
  27.  1960 -1972: Hugh Anderson  
  28.  1962 -1960: John Surtees  
  29.  1962 -1968: Hans-Georg Anscheidt   
  30.  1963 -1967: Ralph Bryans 


"On niin hapokasta niin hapokasta ei pysty"

1932
©2017 RR(TT) Mailmanmestarit 1949-02 // riutat - suntuubi.com